Svenska
| Artikelnummer: | ATMEGA162-16AI |
|---|---|
| Tillverkare / Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| En del av beskrivningen: | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP |
| Datablad: |
|
| RoHs status: | Lead free / RoHs compliant |
| Betalning: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Leveransväg: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Dela med sig: |
Ship From: Hong Kong
| Kvantitet | Enhetspris |
|---|---|
| 1+ | $1.7883 |
Online RFQ -inlägg: Snabba svar, bättre priser!
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Spänning - Tillförsel (Vcc / Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Leverantörs Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Fart | 16MHz |
| Serier | AVR® ATmega |
| RAM-storlek | 1K x 8 |
| Programminne Typ | FLASH |
| Programminnesstorlek | 16KB (8K x 16) |
| kringutrustning | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Förpackning / Fodral | 44-TQFP |
| Paket | Tray |
| Oscillatortyp | Internal |
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Driftstemperatur | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Antal I / O | 35 |
| Monteringstyp | Surface Mount |
| EEPROM-storlek | 512 x 8 |
| Datakonverterare | - |
| Kärnstorlek | 8-Bit |
| Core Processor | AVR |
| Anslutningar | EBI/EMI, SPI, UART/USART |
| Basproduktnummer | ATMEGA162 |
| ATMEGA162-16AI Detaljer PDF [English] | ATMEGA162-16AI PDF - EN.pdf |




ATMEGA162-16AI
Y-IC är en pålitlig distributör av Microchip Technology-produkter. Vi erbjuder kunder högkvalitativa komponenter och enastående service.
ATMEGA162-16AI är en 8-bitars AVR RISC-baserad mikrocontroller med 16 KB programmerbar FLASH-minne för systemintegration. Den har ett brett utbud av perifera funktioner och är idealisk för olika inbäddade tillämpningar.
8-bitars AVR RISC-baserad mikrocontroller
Arbetsfrekvens på 16 MHz
16 KB programmerbar FLASH-minne
1 KB SRAM och 512 bytes EEPROM
Perifera funktioner inklusive SPI, UART/USART, PWM och watchdog-timer
35 I/O-linjer
Kraftfull och flexibel 8-bitars mikrocontroller
Omfattande integrerade perifera funktioner för mångsidiga applikationer
Låg energiförbrukning för energieffektiva lösningar
Bred spændingsintervall för drift, 2,7V till 5,5V
ATMEGA162-16AI levereras i ett 44-pin TQFP (10x10) ytmonteringspaket.
ATMEGA162-16AI är ett inaktualiserat produkt, vilket innebär att den närmar sig slutet av sin livscykel. Det finns dock motsvarande och alternativa modeller från Microchip Technology. Kontakta gärna vår säljteam för mer information om lämpliga ersättningsprodukter.
ATMEGA162-16AI är lämplig för ett brett spektrum av inbäddade applikationer, inklusive industriell styrning, hemautomation och konsumentelektronik.
Det senaste databladsutrymmet för ATMEGA162-16AI finns tillgängligt på vår webbplats. Vi rekommenderar att kunder laddar ner databladen för att få den senaste tekniska informationen.
Kunder uppmanas att begära offert för ATMEGA162-16AI via vår webbplats. Få en offert nu och dra nytta av våra konkurrenskraftiga priser och utmärkta kundtjänst.
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
ATMEGA161-C ATMEL
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
ATMEL DIP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
2026/04/20
2026/04/17
2026/04/8
2026/03/31
2026/03/23
2026/03/20
2026/03/9
2026/03/4
2026/02/28
2026/02/3
2026/01/28
2026/01/19
2026/01/16
2026/01/9
2025/12/29
2025/12/25
2025/12/17
2025/12/10
2025/12/4
2025/11/25
2025/11/20
2025/11/11
2025/11/3
2025/10/30
2025/10/22
2025/10/16
2025/10/9
2025/09/28
2025/09/17
2025/09/9
2025/09/1
2025/08/25
2025/08/20
2025/07/3
2024/12/18
2023/06/21
2023/04/27
2022/07/1
2021/03/4
2020/09/10
2020/01/23
0 Artiklar





2025/05/30
2024/05/16
2024/10/8
2024/11/13
ATMEGA162-16AIMicrochip Technology |
Kvantitet*
|
Målpris (USD)
|