Svenska
| Artikelnummer: | DAC7742YB/2K |
|---|---|
| Tillverkare / Brand: | Texas Instruments |
| En del av beskrivningen: | IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP |
| Datablad: |
|
| RoHs status: | |
| Betalning: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Leveransväg: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Dela med sig: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ -inlägg: Snabba svar, bättre priser!
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Spänning - Supply, Digital | 5V |
| Spänning - Tillförsel, Analog | ±11.4V ~ 15.75V, -4.75V ~ -15.75V |
| Leverantörs Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Inställningstid | 4µs |
| Serier | - |
| Referenstyp | External, Internal |
| Förpackning / Fodral | 48-LQFP |
| Paket | Tape & Reel (TR) |
| Utmatningstyp | Voltage - Buffered |
| Driftstemperatur | -40°C ~ 85°C |
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Antal D / A-omvandlare | 1 |
| Antal bitar | 16 |
| Monteringstyp | Surface Mount |
| INL / DNL (LSB) | ±4 (Max), ±2 (Max) |
| Differentiell utgång | No |
| Datagränssnitt | Parallel |
| Basproduktnummer | DAC7742 |
| Arkitektur | R-2R |
| DAC7742YB/2K Detaljer PDF [English] | DAC7742YB/2K PDF - EN.pdf |




IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
DAC7742Y TI
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
IC DAC 16BIT V-OUT 48SSOP
IC DAC 16BIT PAR 48-LQFP
BURR-BROWN SSOP48
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
IC DAC 16BIT V-OUT 48SSOP
DAC7742YC TexasInstruments
IC DAC 16BIT V-OUT 48SSOP
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
DAC7742YB-1/2K TI
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
TI LQFP
IC DAC 16BIT V-OUT 48LQFP
TexasInstruments QFP48
DAC7742YB TI
2026/03/31
2026/03/23
2026/03/20
2026/03/9
2026/03/4
2026/02/28
2026/02/3
2026/01/28
2026/01/19
2026/01/16
2026/01/9
2025/12/29
2025/12/25
2025/12/17
2025/12/10
2025/12/4
2025/11/25
2025/11/20
2025/11/11
2025/11/3
2025/10/30
2025/10/22
2025/10/16
2025/10/9
2025/09/28
2025/09/17
2025/09/9
2025/09/1
2025/08/25
2025/08/20
2025/07/3
2024/12/18
2023/06/21
2023/04/27
2022/07/1
2021/03/4
2020/09/10
2020/01/23
0 Artiklar







2024/12/30
2025/04/26
2025/05/8
2024/04/18
DAC7742YB/2KTexas Instruments |
Kvantitet*
|
Målpris (USD)
|