Svenska
| Artikelnummer: | C8051F531A-IT |
|---|---|
| Tillverkare / Brand: | Energy Micro (Silicon Labs) |
| En del av beskrivningen: | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP |
| Datablad: |
|
| RoHs status: | Lead free / RoHs compliant |
| Betalning: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Leveransväg: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Dela med sig: |
Ship From: Hong Kong
| Kvantitet | Enhetspris |
|---|---|
| 1+ | $2.9317 |
Online RFQ -inlägg: Snabba svar, bättre priser!
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Spänning - Tillförsel (Vcc / Vdd) | 1.8V ~ 5.25V |
| Leverantörs Device Package | 20-TSSOP |
| Fart | 25MHz |
| Serier | C8051F53x |
| RAM-storlek | 256 x 8 |
| Programminne Typ | FLASH |
| Programminnesstorlek | 8KB (8K x 8) |
| kringutrustning | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Förpackning / Fodral | 20-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Paket | Tube |
| Oscillatortyp | Internal |
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Driftstemperatur | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Antal I / O | 16 |
| Monteringstyp | Surface Mount |
| EEPROM-storlek | - |
| Datakonverterare | A/D 16x12b |
| Kärnstorlek | 8-Bit |
| Core Processor | 8051 |
| Anslutningar | SPI, UART/USART |
| Basproduktnummer | C8051F531 |
| C8051F531A-IT Detaljer PDF [English] | C8051F531A-IT PDF - EN.pdf |




C8051F531A-IT
Silicon Labs - Y-IC är en kvalitetsåterförsäljare av Silicon Labs produkter och tillhandahåller kunder med de bästa produkter och tjänster.
C8051F531A-IT är en 8-bitars inbyggd mikrocontroller från Silicon Labs och ingår i C8051F53x-serien. Den har en högpresterande 8051-kompatibel kärna som arbetar upp till 25 MHz, tillsammans med olika inbyggda perifera funktioner.
8-bitars 8051-kompatibel kärna
Maximal driftfrekvens på 25 MHz
8 KB Flash-programminne
256 bytes RAM
16 digitala I/O-pinnar
Integrerad 12-bitars ADC
SPIoch UART/USART-gränssnitt
Brown-out detektering och återställning, POR, PWM, temperatursensor, watchdog-timer
Högpresterande 8051-kärna
Robust uppsättning av perifera funktioner för inbyggda applikationer
Låg strömförbrukning
Bred arbetsspänningsrang på 1,8V till 5,25V
Utökat temperaturintervall från -40°C till 125°C
C8051F531A-IT är förpackad i ett 20-pin TSSOP (Thin Shrink Small Outline Package) med en bredd på 4,40 mm.
C8051F531A-IT är en aktiv produkt. Det finns motsvarande eller alternativa modeller, såsom C8051F530A-IT och C8051F532A-IT. Kontakta försäljningsteamet för mer information.
Industriella styrsystem
Konsumentelektronik
Medicintekniska enheter
Fordonselektronik
Den senaste datablad för C8051F531A-IT finns tillgänglig på vår webbplats. Vi rekommenderar att kunder laddar ner databladet för fullständig teknisk information.
Kunder rekommenderas att begära offert via vår webbplats. Hämta en offert eller läs mer om denna produkt idag!
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
SILICON QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
C8051F531A SILICON
SILICON QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
2026/04/20
2026/04/17
2026/04/8
2026/03/31
2026/03/23
2026/03/20
2026/03/9
2026/03/4
2026/02/28
2026/02/3
2026/01/28
2026/01/19
2026/01/16
2026/01/9
2025/12/29
2025/12/25
2025/12/17
2025/12/10
2025/12/4
2025/11/25
2025/11/20
2025/11/11
2025/11/3
2025/10/30
2025/10/22
2025/10/16
2025/10/9
2025/09/28
2025/09/17
2025/09/9
2025/09/1
2025/08/25
2025/08/20
2025/07/3
2024/12/18
2023/06/21
2023/04/27
2022/07/1
2021/03/4
2020/09/10
2020/01/23
0 Artiklar




2025/04/17
2024/08/25
2024/11/4
2025/02/21
C8051F531A-ITSilicon Labs |
Kvantitet*
|
Målpris (USD)
|